A programok telepítése máshogy zajlik mint Windows alatt (nincsenek setup vagy install.exe fájlok). Lentebb több telepítési lehetőséget is át fogunk tekinteni, amelyek végrehajtásához rendszergazda jogosultság szükséges (vagy az admin csoport tagjának kell lenni).
A linux disztribúciók többsége rendelkezik valamilyen (parancssoros és grafikus felületű) csomagkezelő rendszerrel, amely segítségével interneten keresztül telepíthetünk és frissíthetünk alkalmazásokat. Bár több lehetőség is kínálkozik, de alapvetően a rendszerünk saját csomagkezelőjét érdemes használni.
Ha az ember .tar.gz kiterjesztésű csomagot tölt le, akkor kitömörítés után érdemes megnézni a kicsomagolt fájlok között, hogy van-e leírás a telepítéséről. Általában ezeket kell a terminálba bepötyögni:
su rendszergazda jelszó cd /elérési út ./configure make make install
Ha azt szeretnénk, hogy csomagkezelővel is el lehessen távolítani a csomagot: checkinstall
Így a program oda települ, ahová azt kitömörítettük. Gondok szoktak lenni abból, hogy nincsenek meg a függőségek a programunkhoz, vagyis előbb még azokat a csomagokat kellene telepíteni, amelyekre épül az általunk telepíteni kívánt program. Ilyenkor érdemes inkább külön a mi disztrónkhoz kiadott előre forgatott csomagot keresni, mert ezeket a csomagkezelővel egyszerűbb installálni.
Ebbe a kategóriába általában az .sh végű fájlok tartoznak, melyek telepítése rendkívül egyszerű: jobb egérgombbal kattintunk a progin, megnézzük a tulajdonságainál, hogy futtatható-e, ha nem, azzá tesszük (a futtatható négyzetben pipa legyen). Ha Gnome felület alatt vagyunk és 2* kattintunk a fájlon, előugrik egy ablak, amelyre azt mondjuk: futtatás terminálban, majd ha szerencsénk van, a jól megszokott windows-os telepités indul el (azért figyeljük meg melyik könyvtárba telepít, mert Program Files mappa linuxban nincsen). Ha nincs Gnome felületünk, akkor a fájlkezelőnkből a program elérési útját kimásoljuk, elindítjuk a konzolt, majd beírjuk, hogy:
su rendszergazda jelszó cd /ide illesszük az elérési utat ./program neve
innen kezdve megy a telepítés.
Ubuntu alatt az sh kiterjesztésű programok telepítésénél ezt a parancsot használjuk:
sudo chmod +x programnév.sh sudo ./programnév.sh
Miután feltelepítettük a wine-t, keressünk egy windowsos exe progit, nyissunk konzolt:
root:~# cd /progi helye wine programnév.exe
Majd előjön a szokásos windózos telepítő, innentől kezdve a telepítés egyértelmű. Sajnos a wine nem minden esetben használható. Wine-nel futtatható programok listája: https://appdb.winehq.org
Játékoknak szükségük lehet a Windows-os betűkészletekre: másold ki egy adathordozóra a C:/Windows/Fonts mappát, és annak teljes tartalmát. Ezután másold be a felhasználói fiókodban található wine könyvtárba, ide: /home/(user)/.wine/drive_c/windows/-és ide a fonts mappát. (Figyelem: nem mindegy, hogy a könyvtár neve nagy vagy kis f betűvel kezdődik.)
Soha nem használtam Slackware -t, ezért hozzáértő által összeállított segédletet linkelek:
https://hup.hu/node/144964A programok telepítésére van az előbbiektől gyökeresen eltérő módszer, mely során eleve az interneten keresztül telepítjük a programokat, de ehhez viszont tudnunk kell a telepítendő program nevét.
1. Indítsunk terminált, adjuk ki a su parancsot és gépeljük be a rendszergazda jelszót!Apt-get helyett lehet használni aptitude parancsot is, amely elvileg jobban kezeli a függőségeket.
Léteznek grafikus csomagkezelők, amelyek segítségével a telepítési, törlési, frissítési műveletek kényelmesen elvégezhetők: Synaptic, Kpackagekit, Muon. Ezek használatára nem térek ki, mert triviálisak. Előfordulhat, hogy telepítés során megszakad valamilyen hiba miatt az adatfolyam, ilyenkor a csomagkezelő nem akar majd működni, íme néhány lehetséges megoldás a problémára:
Terminálba írjuk be: dpkg --configure -avagy (ezek a parancsok ebben a sorrendben segíthetnek):
sudo apt-get install -f sudo dpkg --configure -a sudo apt-get autoremove sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Red Hat, Fedora, Mageia rpm csomagokat használnak, ezeket Ubuntu alatt alien parancs segítségével tudjuk telepíteni:
sudo apt-get install alien cd /program helye sudo alien -i programnév.rpm
vagy:
sudo apt-get install alien fakeroot cd /program helye fakeroot alien programév.rpm sudo dpkg -i programnév.deb
sudo dpkg -i --force-architecture valami-i386.deb
A csomagválaszték bővítéséhez az rpmfusion -t érdemes felvenni a tárolók közé. A következő oldalon kiválasztjuk az általunk használt Fedora verziót, majd kattintásos módszerrel egyszerűen felvesszük a tárolót.
https://rpmfusion.org/ConfigurationA rendszergazda módba való váltáshoz írjuk a terminálba:
su --login
Írjuk be a root jelszót, majd Enter.
A csomagok/programok telepítésére a yum install csomagnév használatos (ez a Debianos rendszereknél használatos apt-get install -ra hasonlít).
rpm -Uvh fájlnév.rpm
Az openSuSe parancssoros csomagkezelője a zypper, a grafikus pedig a YaST2. A rendszer telepítése után érdemes felvenni néhány közösségi tárolót: Rendszerbeállítások/YaST/Telepítési források, a felugró ablakban Hozzáadás gomb, majd közösségi telepítőforrások, Következő gomb. A következőket érdemes felvenni: non-oss, oss, libdvdcss, packman, dvd, extra.
Bővebben a zypper -ről: https://hu.opensuse.org/Portal:ZypperUtolsó frissítés: 2021.03.14.